Często napotykamy się z pytaniami ze strony naszych Klientów czym należy wypełniać spoiny między kostkami / płytami betowymi. Poniżej postaramy się w kilku słowach przybliżyć poniższą kwestię.
Na początku warto przypomnieć, że elementy betonowe należy układać ze spoiną. Układanie „na styk” jest błędne – może powodować uszczerbianie krawędzi na skutek pojawiających się naprężeń w płytach / kostce. Takie spoiny powinny mieć ok 3 mm, a specyfikacje techniczne dopuszczają maksymalnie 5 mm.
Podstawowym materiałem na wypełnienie spoin jest piasek płukany, frakcji do 2 mm. Po wysypaniu piasku na powierzchnię należy go po prostu zamiatać szczotką. Nie należy zostawiać nadmiaru piasku na nawierzchni, ponieważ może on zawierać domieszki negatywnie wpływające na wygląd – mogą pojawić się trudne do usunięcia plamy.
Dlaczego nie polecamy cementu?
W praktyce stosuje się też cement jako materiał do fugowania. Nie zalecamy jednak tego rozwiązania z kilku powodów:
– tracimy zalety elastycznej spoiny,
– cement prędzej czy później popęka i się wykruszy i nie będzie to estetycznie wyglądać,
– zwiększa się ryzyko pojawienia się trudno zmywalnych plam i wykwitów wapiennych.
Jednym z nowoczesnych materiałów są fugi żywiczne. Są elastyczne, wodoprzepuszczalne, nie brudzą płyt przy aplikacji. Zabieg fugowania jest prosty i wykonuje się za pomocą ściągaczki do wody, gumowej pacy, lub miotły. Niestety, wadą tego materiału jest cena – znacznie przekraczająca cenę standardowego rozwiązania, czyli piasku.
Warto też dodać, że w specyficznych przypadkach można zrezygnować z fugowania. Dzięki temu poprawiamy infiltrację wody do warstwy podsypki grysowej. Jest to bardzo eleganckie rozwiązanie, ale zastosować można tylko w przypadku płyt wielkoformatowych i należy też zastosować w narożnikach krzyżyki fugowe, które uniemożliwią ewentualne przesuwanie się płyt w trakcie eksploatacji.
Mamy nadzieję że powyższe kilka zdań będzie dla Państwa pomocne.