Czym jest projekt, a czym wizualizacja?

Wizualizacja, a projekt – dwa różne pojęcie, które często błędnie są stosowane zamiennie. A więc czym jest projekt, a czym jest wizualizacja?

Projekt obrazuję ideę i przedstawia myśl projektanta opracowaną na podstawie preferencji i potrzeb użytkowników. Zawiera też istotne dane niezbędne podczas realizacji, m.in. wymiary, wysokości, kształty, a także uwzględnia zastosowane materiały.

Czym jest więc wizualizacja? Wizualizacja jest graficznym odzwierciedleniem wizji projektanta. Ma postać zdjęcia i przedstawia ostateczną wersję zaprojektowanego fragmentu przestrzeni.

Jak wygląda proces tworzenia wizualizacji?

Tworzenie wizualizacji jest procesem wieloetapowym. Aby móc go rozpocząć, musimy mieć bazę – w moim przypadku jest nią zawsze projekt koncepcyjny tworzony w postaci rzutu z góry. Aby urzeczywistnić płaski szkic i zaprezentować inwestorowi swój pomysł na daną przestrzeń, trzeba przedstawić projekt w trójmiarze – tak oto przechodzimy do modelowania.

Modelowanie obejmuje ukształtowanie powierzchni, jak również stworzenie brył istniejących obiektów. Na tym etapie mamy już uchwycone wszystkie kształty, zarysy, kontury, ale mimo wszystko, nie każdy jest w stanie „coś” zobaczyć.

Kolejnym etapem jest nakładanie tekstur materiałów. Na tym etapie model przestaje być nierzeczywistą bryłą, lecz staję się konkretną przestrzenią. Wisienką na torcie tworzenia wizualizacji jest wprowadzanie detali. I tutaj potwierdza się powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach”. Wprowadzenie na trasie leżaka i stolika z filiżanką kawy, albo rabata z lawendą przy wejściu do domu dopełnią przestrzeń i sprawią, że poczujemy się jak u siebie w ogrodzie. Istotą jest również oświetlenie – zarówno punktowe sztuczne, jak słoneczne. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia i wykonaniu wizualizacji zgonie z usytuowaniem względem kierunków świata.

Mamy już gotowy model, przedstawiający tekstury zastosowanych materiałów, detale w postaci roślin, mebli, elementów małej architektury i oświetlenia, lecz obraz nadal wydaje się być nieco prymitywny. Rozwiązaniem tego problemu jest rendering. W ten sposób z modelu 3D jesteśmy w stanie uzyskać bardzo realistyczne zdjęcie fragmentu przestrzeni.

Czy warto zlecić przygotowanie projektu i wizualizacji nawierzchni profesjonalistom?

Oczywiście, że tak!
Dzięki temu możemy wiele zyskać:
– pewność, jak będzie wyglądała nasza przestrzeń,
– funkcjonalność, ergonomia i estetyka na wysokim poziomie,
– możliwość wprowadzania zmian i poprawek, aż do momentu uzyskania satysfakcjonującego efektu,
– poznać dokładny koszt inwestycji wyliczony na podstawie zestawień materiałów przed przystąpieniem do realizacji,
– fachową pomoc i doradztwo projektanta,
– zaoszczędzić czas i pieniądze.
Projekt i wizualizacje dadzą Ci potwierdzenie, że podjąłeś słuszną decyzję.